Projektui įsibėgėjant, noriu pasidalinti atliekamu moksliniu tyrimu, kuriuo dabar gyvenu. Džiaugiuosi laimėjusi Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą podoktorantūros stažuotę Vilniaus universitete, Komunikacijos fakultete, kurios metu šiais ir kitais metais atlieku mamų, vienų auginančių vaikus, patirčių ir medijų tyrimą, iš teorinės pusės pasiremdama fenomenologinės antropologijos ir semiotikos įdirbiu. Aš ir pati šiame kelyje esu dalyvaujanti tyrėja, savo sūnus auginau viena didžiąją dalį jų vaikystės ir savosios motinystės.
Nuotrauka daryta prieš 8 metus, nors vieniša mama tapau prieš 11 vasarų. Negaliu patikėti, kad ir mano vaikai buvo tokie maži.
Ir vis dėlto terminas „vieniša mama“ man pasirodė nepakankamai tikslus. Nes kartais formaliai viena, bet išties gali būti apsupta padedančių draugų ir artimųjų. O kartais ta pagalba – labai paviršutinė. Vienų mamų patirtį lydi netektis, kitų – konfliktai ar net smurtas, kitos auginti vienos nusprendžia pačios arba tiesiog neturi kito pasirinkimo. Pasirodo, kad net ir su partneriu/e gyvenančios kartais gali jaustis be galo vienišos. Tad tema – labai plati, bet man ji įdomi pačių moterų akimis, kaip jos mato, jaučia, kaip apie tai pasakoja. (Apie vienišus tėčius esu pasižadėjusi būsimą atskirą tyrimą).
Esu labai dėkinga jau kalbintoms pašnekovėms, kurios dalinosi savo išgyvenimais, anonimiškai arba ne, gyvai arba raštu, tai labai daug stiprybės ir dosnumo reikalaujantys pokalbiai, tačiau aš tikiu, kad jie turi būti išgirsti. Nes kiekviena patirtis, būdama unikali, kartu atliepia daugybės kitų moterų likimą. Ir jo negali aprėpti vien statistika, sociologija ar psichologija. Bet pačios mamos – gali. Jos tuo gyvena ir neretai atliepia viena kitos patirtis.
Tad kartu noriu pakviesti mamas, kurios augina vaikus vienos, arba nebūtinai – galbūt vienišumas jums pažįstamas kaip laikina būsena arba išnyra giliai iš vidinių išgyvenimų – jei tik sutiktumėte prisidėti prie šio tyrimo ir pasidalinti savo gyvenimo istorija – susisiekite su manimi PM arba laišku ruta.latinyte@kf.vu.lt .
Šio tyrimo kontekste ir pati dažniau dalinsiuos patyrimais, atradimais (su pašnekovių leidimu), išgyvenimais, parengtais tekstais ir ne tik. Esu pasiryžusi parengti ne tik mokslines publikacijas, bet ir kitų žanrų kūrinius, taip pat rekomendacijas sprendimų priėmėjams, nes vienišų mamų gyvenimą iš pačios visuomenės puses vis dar lydi nemažai papildomų sunkumų, kurių galėtų nebūti. Tam, kad galėtume daugiau kalbėti apie laimingą motinystę. Tad kviečiu į šį kelią leistis kartu ir sekti naujienas.
Mokslinio tyrimo projektas vadinasi „Moterų, vienų auginančių vaikus, medijų aplinkos ir patirties pasakojimų tyrimas fenomenologinės antropologijos požiūriu“, finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-PD-24-102.
Comments